فارسی عمومی: برای دانشگاهها و موسسات آموزش عالی

۳,۱۰۰ بازدید

مشخصاتمعرفی کوتاه

نویسنده: محمد دهقانی، ابراهیم قیصری

ناشر: جامی

نوع جلد:

چاپ اول: ۱۳۸۱

چاپ چهل و چهارم: ۱۳۹۷

شمارگان: ۱۰۰۰ نسخه

تعداد صفحات: ۳۴۴

شابک: ۹۷۸۹۶۴۵۶۲۰۹۷۲

قیمت: ۴۸۰,۰۰۰ ریال

اکثر دانشجویان فارسی عمومی‌از سر تفنن در کلاس حاضر می‌شوند و فارسی عمومی‌را درسی «نمره آور» تلقی می‌کنند که موجب بالا رفتن «معدل» می‌شود.
یکی از عوامل مهم که در بهبود تصور دانشجویان از درس فارسی عمومی‌موثر تواند بود، مواد و محتوای کتاب درسی است. وظیفه چنین کتابی بیش از هر چیز این است که ادبیات و بهترین مصادیق آن، یعنی شاهکارهای ادبی، را به دانشجویان معرفی کند.
از سوی دیگر، صرفا با آوردن حجم انبوهی از شاهکارهای مسلم ادبی هم نمی‌توان یک کتاب درسی خوب پدید آورد. متون برگزیده، علاوه بر تشخیص ادبی، باید از ارتباطی منظم و منطقی برخوردار باشند. می‌توان مطالب را بر اساس نظم تاریخی، یا از لحاظ موضوع و محتوا، یا صرفا با توجه به قالب‌های ادبی طبقه بندی کرد. در این کتاب مولفان کوشیده اند که در بخش «ادبیات کهن» نظم تاریخی مطالب را رعایت کنند و در عین حال به ارتباط موضوعی آنها نیز نظر داشته اند، به این امید که دانشجویان در نهایت تصویری کلی از ادبیات فارسی و تحول تاریخی آن در ذهن خود ترسیم کنند. اما در بخش «ادبیات معاصر» ضمن اعتنابه سیر تاریخی معاصر، آنها را از لحاظ قالب ادبی هم به سه دسته کلی -شعر معاصر در قالب‌های سنتی، نثر معاصر، و شعر نو- تقسیم کرده اند.
در بخش ادبیات کهن معمولا در پایان هر درس نکته یا نکاتی بیان شده است و سپس در ارتباط با آن، با توجه به متن درس، سوالاتی مطرح گردیده است.
مقالاتی که در بخش دوم ما بین متون اصلی آمده به دانشجویان کمک می‌کند که این متون را بهتر بفهمند و ضمنا با نمونه‌های خوبی از نثر ادبی و پژوهشی امروز آشنا شوند.
در چاپ جدید این کتاب مقاله «نگاهی به تاریخ ادبی ایران» به آغاز کتاب افزوده شده است تا دانشجویان گرامی‌تصویری کلی از سرگذشت ادبیات ایران را پیش رو داشته باشند و بتوانند بین مطالب کتاب پیوندی تاریخی برقرار کنند. در پایان هم شرح مختصر آن دسته از شاعران و نویسندگان معاصر آورده شده است که در این کتاب شعری یا مطلبی از آنان نقل شده است.

1 دیدگاه درباره «فارسی عمومی: برای دانشگاهها و موسسات آموزش عالی»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *