علم و دین

۳۰۲ بازدید

مشخصاتمعرفی کوتاه

نویسنده: تامس دیکسون

ناشر: ماهی

مکان چاپ: تهران

نوع جلد: شومیز

قطع کتاب: پالتویی

چاپ اول: ۱۳۹۴

چاپ دوم: ۱۳۹۷

تعداد صفحات: ۲۰۴

شابک: ۹۷۸۹۶۴۲۰۹۱۲۶۳

قیمت: ۱۵۰,۰۰۰ ریال

علم و دین از رشته‌های نوپدید در حوزه دانش‌های بشری است. نویسنده کتاب، تامسن دیکسون، حداکثر کوشش خود را به خرج داده است تا نشان دهد میان علم و دین حقیقتا تعارضی وجود ندارد. آنچه ظاهرا تعارض میان علم و دین پنداشته می‌شود در واقع بازتاب تعارض تاریخی میان کلیسا، به ویژه کلیسای کاتولیک و علم است که عمدتا از قرون وسطا آغاز شده و متاسفانه در برخی عرصه‌ها تا به امروز هم ادامه یافته است.
نویسنده ضمن شرح تاریخ معارضه کلیسا با علم می‌کوشد قوت و ضعف استدلال‌ها و البته تعصبات دو سوی قضیه یعنی روحانیون مسیحی و دانشمندان را نشان دهد.
مطالب کتاب با مذاق سه گروه سازگار است: نخست دیندارانی که طالب علم هم هستند و نمی‌خواهند تعارضی میان این دو ببینند؛ دوم دانشمندان و دانش دوستانی که دغدغه دین هم دارند و نمی‌خواهند شناخت علمی‌مایه سستی یا نفی اعتقاد مذهبی آن‌ها شود. و سرانجام کسانی که فارغ از دغدغه‌های این دو گروه می‌خواهند بدانند که حقیقت ماجرا چه بوده است و به برخی از مهم‌ترین علل تاریخی، اجتماعی، سیاسی و فلسفی آن پی ببرند.
مترجم، نهایت سعی خود را کرده است که سادگی و روشنی مطالب کتاب را در ترجمه فارسی نیز رعایت کند.
این کتاب از شش بخش تشکیل شده و طی آن به موضوع دین و علم به شکلی متقابل پرداخته است. نویسنده کتاب کوشیده طی این شش فصل نشان بدهد آیا واقعا میان علم و دین تقابلی وجود دارد و در عین حال به سراغ نمونه‌هایی در تاریخ هم رفته است و کوشیده با روایتی تحلیلی نشانده این مهم باشد آیا واقعا چنین تقابلهایی وجود داشته است: «جدال علم و دین براستی بر سر چیست؟»؛ «گالیله و فلسفه علم»؛ «آیا خدا در کار طبیعت دخالت می‌کند»؛ «داروین و تکامل»؛ «خلقت باوری و طراحی هوشمندانه» و «ذهن اخلاق».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *