سیر آفاق

۲۵۷ بازدید

از مجموعه: آثار نیکوس کازانتزاکیس

موضوع: سفرنامه،
مشخصاتمعرفی کوتاه

عنوان اصلی: Journeying: Travels in Italy, Egypt, Sinai, Jerusalem and Cyprus

نویسنده: ن‍ی‍ک‍وس‌ ک‍ازان‍ت‍زاک‍ی‍س‌ (Nikos kazantzakis)

ناشر: پ‍ی‍ک‌ ف‍ره‍ن‍گ‌

نوع جلد: شومیز

چاپ اول: ۱۳۶۷

شمارگان: ۳۰۰۰ نسخه

تعداد صفحات: ۲۸۳

سفرنامه نیکوس کازانتزاکیس به ایتالیا، مصر، صحرای سینا، اورشلیم و قبرس

بخشهای «کلام نخست» و «ایتالیا» را عزیز بزرگوارم، گرجی مرزبان، ترجمه کرده است و هم به توصیه اوست که مقدمه ای بر این کتاب نمی‌نویسم. لیکن ناگزیرم یکی دو نکته را یادآورم شوم که امیدوارم حمل بر «مقدمه نویسی» نشود.
نخست این که: کازانتزاکیس طی سالهای ۲۷-۱۹۲۶ به نمایندگی از طرف یک روزنامه آتنی سفرهایی به ایتالیا، قبرس، فلسطین و مصر انجام داد. حاصل این سیر و سفرها یادداشتها و گزارشاتی است که برخی از آنها در همان سال ۱۹۲۶ در رزونامه‌های یونانی منتشر شد.
در ۱۹۲۷ متن کامل این یادداشتها در مجموعه ای مستقل به نام Journeying در اسکندریه انتشار یافت، اما کازانتزاکیس خود از انتشار این مجموعه -که به قول همسرش هلن کازانتزاکیس «شدیدا غیر کازانتزاکیسی» بود- راضی نبود. زیرا به زبان خشک و رسمی‌روزنامه ای چاپ شده بود. وقتی آثار کامل کازانتزاکیس برای چاپ گردآوری شد، او Journeying را دوباره نویسی کرد، تجدید نظرهای اصلاحی در آن انجام داد، و بخشهایی را بدان افزود. متن کامل و منقح کتاب در ۱۹۶۱ -چهار سال پس از مرگ نویسنده- در یونان منتشر شد. و اکنون شما ترجمه فارسی آن کتاب را در دست دارید.
دوم این که: تمام یادداشتهای کتاب را -جز آن دسته که عبارت «یادداشت مترجم انگلیسی» در ذیا آنها قید شده- خودم سرهم کرده ام، به کمک کتابداران خوب کتابخانه دانشکده ادبیات اهواز، که از همه شان سپاسگذارم. تصاویری که در کتاب می‌بینید، همه به همت گرجی مرزبان در خارج از کشور تهیه و ارسال شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *